5G została zaprojektowana po to, aby zapewnić bezproblemową obsługę stale zwiększającej się liczby transmisji danych, liczby połączeń oraz umożliwić płynne działanie Internetu Rzeczy, czyli systemu miliardów urządzeń elektronicznych, automatycznie komunikujących się ze sobą i wymieniających dane za pomocą sieci, bez ingerencji człowieka (Internet Rzeczy – IoT, Internet of Things lub Intelligence of Things). Użytkownicy dostaną więc możliwość nie tylko szybszego ściągania zdjęć, filmów oraz innych danych, ale także możliwość rozwoju inteligentnych miast, transportu czy przemysłu. Sieć 5G ma być gwarancją zdecydowanie większych prędkości, niezauważalnych opóźnień (latency – czas, jakiego potrzebują urządzenia, aby odpowiedzieć sobie wzajemnie w ramach sieci bezprzewodowej) oraz stabilniejszych połączeń. Pozwoli także na podpięcie do Internetu mnóstwa dodatkowych urządzeń, których jest już tak dużo, że obecna sieć – 4G - pomału przestaje sobie radzić z przepływającą masą danych. Początkowo sieć 5G ma działać w połączeniu z istniejącymi sieciami 4G, aby z czasem, sukcesywnie przejąć ich rolę.
Sieć 5G w praktyce:
- smart home, szybka i niezawodna łączność z wieloma urządzeniami jednocześnie,
- możliwość oglądania wszelakich transmisji internetowych w wysokiej rozdzielczości,
- wirtualna rzeczywistość (VR) dostępna dla każdego, umożliwiająca podróżowanie, zwiedzanie, przenoszenie się we wszystkie miejsca na świecie bez konieczności wychodzenia z domu,
- wszystkie dane zawarte w chmurze,
- inteligentne miasta, transport, przemysł (możliwość komunikacji pomiędzy urządzeniami, ang. machine to machine)
- dalszy rozwój robotów medycznych oraz ich zdalne, bardzo precyzyjne kontrolowanie, niezawodna łączność o niskich opóźnieniach, pozwalająca na zdalną opiekę medyczną, przeprowadzanie operacji czy zabiegów medycznych na odległość,
- ulepszona bezprzewodowa transmisja szerokopasmowa, pozwalająca na stacjonarny dostęp o sieci dla domów, możliwość nadawania transmisji z terenu bez konieczności używania wozów transmisyjnych itp.
Jak w każdej nowej technologii, również i w 5G upatruje się zagrożeń i wad. Obecna technologia (4G) oraz rozwijająca się 5G będą współistniały jeszcze wiele lat, dlatego potrzebne jest wprowadzenie jednolitych procedur bezpieczeństwa oraz wykrywania i zwalczania zagrożeń w obu sieciach. Stopniowy wzrost przepustowości, który spowoduje zamiana technologii, pociągnie za sobą zdecydowany wzrost wymagań chociażby związanych z wydajnością, którym istniejąca infrastruktura może nie podołać. Wdrożenie sieci 5G spowoduje nawet stukrotne zwiększenie liczby podłączonych urządzeń, dysponujących łączami o wyższej szybkości i większej przepustowości, które niedostatecznie zabezpieczone, mogą stać się łatwym celem dla hakerów, podobnie, jak architektura rozproszonych chmur czy technologie plasterkowania sieci (network slicing). Infrastruktura 5G jest niejednorodna i złożona, co wymaga zastosowania całkowicie zautomatyzowanych i wielopoziomowych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa, zarówno wykrywania, jak i zwalczania zagrożeń.
Jakby jednak na nią nie spojrzeć, technologia 5G całkowicie odmieni nasz świat i możliwości.