Zastosowanie poniższych rozwiązań z pewnością utrudni cyberprzestępcom dostęp do Twoich osobistych informacji, umieszczonych na dyskach lub w serwisach internetowych.
Szyfrowanie danych – powinno być już dla wszystkich standardem. W dobie laptopów, tabletów, smartfonów, czyli urządzeń, które bardzo łatwo można zgubić lub ukraść, zaszyfrowany dysk to podstawa. Stosujmy też tzw. twarde hasła, trudne do złamania przez hakerów. Hasła takie powinny zawierać małe i duże litery oraz cyfry i znaki specjalne, np.: #, ^, * itp. oraz nie kojarzyć się w sposób oczywisty z właścicielem.
Programy antywirusowe – umożliwiają walkę ze złośliwym oprogramowaniem, które potrafi wykraść nasze prywatne dane, zaszyfrować je lub nawet usunąć całkowicie z używanego przez nas komputera. Zdecydowanie warto się w nie zaopatrzyć, a wybór oprogramowania odpowiednio dostosować do potrzeb. Na rynku dostępne są zarówno programy płatne, jak i darmowe.
https://www.infotech.com.pl/post/aktualnosci/program-antywirusowy-instalowac-czy-nie
Aktualizacja oprogramowania – pozwala na wykrycie nieprawidłowości i obecność programów, których nie powinno być w naszym komputerze. Koniecznie trzeba ją przeprowadzać, pomimo tego, że jest uciążliwa, przez co sporo osób przeciąga moment jej wykonania jak najdłużej się da.
Kopie zapasowe – są niezbędne, jeśli chcemy mieć pewność, że dobrze chronimy nasze dane nie tylko przed włamaniami, ale również przed innymi zagrożeniami, jak np. skoki napięcia, błędy użytkowników, usterki dysku itp. Dlatego zawsze powinniśmy kopiować nasze pliki na pamięć przenośną np. dyski zewnętrzne czy pamięć USB lub coraz bardziej popularne dyski wirtualne czy chmurę. W tym przypadku zastanówmy się nad tym, przez jaki okres czasu chcemy dane przechowywać (płyty CD, DVD czy pamięci USB będą użyteczne przez kilka lat), ile jesteśmy w stanie za to zapłacić, czy chcemy mieć do nich dostęp z każdego miejsca (dyski wirtualne oraz chmury oferują takie możliwości) oraz jak dużo miejsca potrzebujemy (dyski zewnętrzne umożliwiają przechowywanie nawet kilku TB danych, a dyski wirtualne często oferują nielimitowaną pojemność).
Kopie bezpieczeństwa – dają możliwość odtworzenia danych, w momencie, kiedy te z jakiegoś powodu będą niedostępne. Zalecane jest wykonywanie kopii zapasowych zgromadzonych plików. Najlepszym rozwiązaniem jest regularne zapisywanie ich w kilku miejscach, wykorzystując do tego wspomniane wyżej rozwiązania.
Zastosowanie wyżej wymienionych zabezpieczeń z pewnością zwiększy bezpieczeństwo naszych danych oraz ułatwi dostęp do nich w chwili, gdy z jakiegoś powodu zostaną utracone czy zablokowane. Dzięki temu nieprzewidziane ataki zewnętrzne oraz awarie nie będą takie straszne.
Nasza firma oferuje usługę wsparcia technicznego, w ramach której czuwa również nad bezpieczeństwem danych Klientów.
https://www.infotech.com.pl/post/oferta/wsparcie-techniczne
Zapraszamy do kontaktu! :)