Geotagowanie pozwala na oznaczenie na zdjęciu bądź filmie współrzędnych geograficznych miejsca, z którego materiał pochodzi, bazując na danych z GPS. Dzięki temu zawsze wiemy, w jakim miejscu zdjęcie bądź film zostały wykonane. Aby móc skorzystać z tej funkcji, musimy mieć włączoną lokalizację w telefonie. Po uruchomieniu tej opcji każde wykonane przez nas zdjęcie/film zostanie oznaczony specjalnym znacznikiem, informującym o lokalizacji. Aby ją sprawdzić, wystarczy wejść w informacje zdjęcia/filmu. Poza współrzędnymi geograficznymi, podane mogą być także: długość i szerokość geograficzna, wysokość, na której przebywaliśmy, nazwa miejsca oraz data i czas wykonania zdjęcia/filmu.

 

Gdzie najczęściej wykorzystywany jest geotagging?

- w pracy fotografów,

- w relacjach z podróży,

- w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram), gdy oznaczamy swoje aktualne miejsce pobytu,

- jako pomoc w ściganiu działalności przestępczej, szczególnie w Ameryce,

- jest narzędziem przestępców, wykorzystywanym do śledzenia upatrzonych osób.

 

Geotagowanie a zagrożenia

Nowinki technologiczne są bardzo chętnie wykorzystywane przez wszelkiego rodzaju przestępców, zarówno tych internetowych, jak i działających w tradycyjny sposób. Dzięki funkcji geotagowania, ułatwiamy im zadanie i dajemy informacje, których potrzebują, np. kiedy wyjeżdżając na urlop informujemy wszystkich na Facebooku, iż nie będzie nas przez dwa tygodnie w domu. Czy naprawdę 700 znajomych musi wiedzieć, kiedy, gdzie i na ile wyjeżdżamy? Może lepiej, a na pewno bezpieczniej, pochwalić się relacją po powrocie? Bardzo wiele osób regularnie wrzuca posty ze swoich codziennych aktywności, co może zachęcać złodzieja do złożenia im niechcianej wizyty podczas ich nieobecności w domu. Nie ma co popadać w paranoję i nagle odcinać się od świata, jednak – jak radzą eksperci z dziedziny bezpieczeństwa w sieci – ograniczajmy do niezbędnego minimum tego typu działania i wyłączajmy lokalizację w telefonie, kiedy nie jest potrzebna. Korzystajmy z geotaggingu rozsądnie i z umiarem.

 

Jak chronić prywatność wykorzystując geotagging?

- wykonujmy zdjęcia przy wyłączonej lokalizacji,

- wykasujmy plik EXIF, zawierający informacje o metadanych, przed udostępnieniem materiałów multimedialnych w internecie.

 

Przy okazji możemy też prześledzić, które z aplikacji, zainstalowanych w naszym telefonie, posiadają dostęp do naszej lokalizacji. Niekiedy można się zdziwić.