Technika kluczowania polega na automatycznym wycinaniu obiektu z tła, które posiada jednolitą barwę, zazwyczaj zieloną (green screen) lub niebieską (blue screen), choć zdarza się również czerwona (red green). Wykorzystuje się przede wszystkim dwa pierwsze kolory, nie bez powodu: filmowcy doszli do wniosku, że owe barwy (mające zimny odcień) są najmniej podobne do odcieni naszej skóry (o odcieniu ciepłym), co powoduje, że filmowane obiekty znacząco odróżniają się od tego rodzaju tła. Chociaż…wszystko w sumie zależy od tego, co i w jakim kolorze stawiamy przed obiektywem. Poza kolorem, bardzo istotny jest również materiał, z jakiego został wykonany green screen. Przede wszystkim nie powinien mieć żadnej faktury oraz – najlepiej - aby był matowy i nie odbijał światła.

Najważniejsza zasada mówi o tym, iż podczas kręcenia ujęć, obiekt nie może znajdować się poza tłem. Wyjście poza green screen uniemożliwia w późniejszych etapach obróbki wykonanie automatycznego kluczowania i całą pracę trzeba robić ręcznie, co jest bardzo czasochłonne i kosztowne. Kolejna rzecz, na którą należy koniecznie zwrócić uwagę to sposób ustawienia obiektu. Ważne jest, aby nie rzucał cienia na tło, które, ponadto, powinno pozostawać nieostre. Aby uzyskać taki efekt, nasz obiekt nie może stać zbyt blisko green screena, a w pewnej odległości od niego. Oczywiście nie można zapomnieć o oświetleniu. Jeśli efekt końcowy ma być zadowalający, światło musi padać równomiernie na nasze tło oraz właściwie doświetlać filmowany przez nas obiekt. Przy okazji pamiętajmy, aby go nie oślepiać. Do wykonania ujęć można wykorzystać halogeny, a jeśli zależy nam na lepszym efekcie, dobrym wyborem będą tzw. softboxy, czyli nakładki mocowane na lampach, dzięki którym uzyskamy rozproszone światło.

Dopóki obiekt pozostaje w całości na tle i nie wychodzi poza jego obręb, jesteśmy w stanie łatwo obrobić wykonane ujęcia, nawet jeśli w międzyczasie w kadr „wejdą” fragmenty pomieszczenia czy inne elementy, których na filmie nie chcemy. Wystarczy spełnić najważniejsze zasady, aby kluczowanie było łatwiejsze i tańsze, a produkcja prezentowała najwyższą jakość.

Nasza firma posiada doświadczenie w nagrywaniu filmów z wykorzystaniem green screena. Jeśli potrzebujecie pomocy w wykonaniu własnej produkcji lub chcielibyście całkowicie zdać się na nas, zapraszamy do współpracy.


Zobaczcie, jak to robimy

https://www.infotech.com.pl/projekty/making-off-film-korporacyjny-green-screen