Google nie tylko wprowadziło wiele innowacyjnych rozwiązań do swoich działań, wyznaczając w ten sposób kierunek innym firmom, ale wspiera także partnerów i daje im szereg możliwości udziału w rozwiązywaniu problemów klimatycznych. Jest pierwszą tak dużą firmą, która w 2007 roku osiągnęła neutralność emisji dwutlenku węgla.
Czym jeszcze może poszczycić się Google w działaniach na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego?
1. Od 2017 roku wykorzystuje energię pochodzącą w 100% ze źródeł odnawialnych. Wytrwale dąży do wprowadzenia nowych technologii, które pozwalają wytworzyć i magazynować energię w sposób bezemisyjny.
2. Wspiera politykę publiczną, ukierunkowaną na zdecydowane działania na rzecz ogólnoświatowego klimatu, tworzącą możliwości przejścia na gospodarkę bezemisyjną i ułatwiającą realizowanie założeń strategii rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej, której celem jest przebudowa gospodarki, tak, aby najpóźniej do 2050 r. można było zredukować emisje gazów cieplarnianych w Europie do poziomu zero netto (Europejski Zielony Ład).
3. Aby napędzić inwestowanie w ochronę środowiska i zachęcić do podejmowania inicjatyw społecznych na świecie, Google wyemitowało korporacyjne obligacje zrównoważonego rozwoju o wartości ponad 5,5 miliarda dolarów. Jest to największa tego rodzaju emisja obligacji, jaka kiedykolwiek miała miejsce i daje nadzieję na osiągnięcie celu, którym jest stworzenie kontynentu europejskiego pierwszym na świecie kontynentem o neutralnej emisji dwutlenku węgla.
4. W ciągu najbliższych 10 lat Google zamierza udostępnić 5 gigawatów energii, po to, aby w kluczowych regionach produkcyjnych wesprzeć rozwój energetyki wiatrowej i słonecznej, czyli źródeł czystej energii, wolnej od śladu węglowego.
5. Firma zobowiązuje się udostępniać technologie, metody oraz środki finansowe wszystkim organizacjom, które zechcą podjąć współpracę w kwestii poprawy klimatycznych warunków.
6. W ramach programu Impact Challenge, na finansowanie nowatorskich pomysłów wykorzystania technologii, które przyczynią się do odnowy środowiska, Google przeznaczyło 10 mln euro.
7. Udostępnione przez firmę narzędzie Environmental Insights Explorer pomaga śledzić setkom miast ich emisję dwutlenku węgla oraz potencjał słoneczny, prowadzić pomiary, planować działania i obserwować postępy prac, realizowanych na rzecz poprawy jakości klimatu.
8. W ciągu najbliższych 10 lat Google zamierza pomóc ponad 500 miastom w redukcji 1 gigatony emisji dwutlenku węgla rocznie.
9. Na potrzeby międzynarodowej organizacji pozarządowej - ICLEI, promującej zrównoważony rozwój, Google przygotowało 4 mln dolarów, z przeznaczeniem na ułatwianie organizacjom non-profit i społeczeństwu dostępu do danych i realizowanie inicjatyw z obszaru działań na rzecz klimatu.
10. Eliminacja dwutlenku węgla, który już znajduje się w atmosferze to kolejne poważne zadanie. Z pomocą przychodzi sama natura, dając ludziom drzewa jako wsparcie. Ważne jest poznanie tajników ich sadzenia, aby osiągnąć pożądany efekt odnowy gruntów i środowisk, czym również interesuje się Google.
11. Do podniesienia wydajności budynków wykorzystywana jest sztuczna inteligencja (platforma Industrial Adaptive Controls).
12. Prowadzone są prace nad produktami i technologiami pozwalającymi ograniczyć ślad węglowy każdego człowieka, np. Loty Google w informacjach o połączeniach mają opcję sortowania według szacowanej emisji CO2 a do Zakupów Google dodana została opcja dostawy z zerową emisją dwutlenku węgla. Wyróżniane są również produkty wpisujące się w zasady zrównoważonego rozwoju.
13. Google oferuje pomoc w działaniach związanych z tworzeniem ekologicznych miejsc pracy.
Google ma wiele pomysłów na wsparcie środowiska naturalnego i konsekwentnie wciela je w życie. Każdy z nas może wspomóc naturę!